Arenanamn: Stadium Municipal de Toulouse
Stad: Toulouse, Frankrike
Typ av arena: Fotbollsarena
Kapacitet: 35 472 åskådare
Underlag: Naturgräs
Invigdes: 1937
Hemmalag: Toulouse FC
Stadium Municipal de Toulouse – Frankrikes Wembley
Stadium Municipal de Toulouse byggdes inför Fotbolls-VM 1938 och invigdes år 1937. Stadium Municipal de Toulouse ligger i hjärtat av Toulouse. År 1949 renoverades Stadium Municipal de Toulouse och inför Fotbolls-VM 1998 så renoverades arenan på nytt igen. Arenan har alltså varit värd för Fotbolls-VM de båda gångarna som Frankrike har varit värd för fotbolls-VM. Under 2001 skadades Stadium Municipal de Toulouse efter en stor explosion vid en närliggande fabrik. Och efter det så renoverades arenan igen.
Stadium Municipal de Toulouse har fått smeknamnet ”mini Wembley” det är för att arenan ser ut som Wembley. Stadium Municipal de Toulouse är hemmaarenan till Ligue 1-klubben Toulouse FC. Förutom att det spelas Ligue-1 matcher här året om så spelas det även rugby här. Stadium Municipal de Toulouse var en av värdarenan för Rugby VM 2007.
Du kan läsa mer om staden Toulouse här.
Gruppspel
På Stadium Municipal de Toulouse i Toulouse kommer lag från grupp B, D och E att spela och dessutom kommer du kunna se en 16-dels final här.
Matchtider på Stade de Toulouse:
13 juni
Spanien – Tjeckien Avspark: 15:00
17 juni
Italien – Sverige Avspark: 15:00
20 juni
Ryssland – Wales Avspark: 21:00
26 juni
Åttondelsfinal 6, Avspark: 21:00