Resultat för EM-kvalet till Fotbolls-EM 2016

Resultat för EM kvalet samtliga EMkval matcher inför Fotbolls-EM 2016

Se hur tabellen och grupperna till sommarens gruppspel i EM ser ut här.

14 Juni 2015
Ukraina – Luxemburg 3-0
Estland – San Marino 2-0
Slovenien – England 3-2
Liechtenstein – Moldavien 1-1
Ryssland – Österrike 0-1
Sverige – Montenegro 3-1
Litauen – Schweiz 1-2
Vitryssland – Spanien 0-1
Slovakien – Makedonien 2-1

13 Juni 2015
Polen – Georgien 4-0
Irland – Skottland 1-1
Finland – Ungern 0-1
Armenien – Portugal 2-3
Danmark – Serbien 2-0
Nordirland – Rumänien 0-0
Färöarna – Grekland 2-1
Gibraltar – Tyskland 0-7

12 Juni 2015
Kazakstan – Turkiet 0-1
Island – Tjeckien 2-1
Lettland – Holland 0-2
Andorra – Cypern 1-3
Bosnien – Israel 3-1
Wales – Belgien 1-0
Kroatien – Italien 1-1
Malta – Bulgarien 0-1
Norge – Azerbajdzjan 0-0

31 Mars 2015
Israel – Belgien 0-1

29 Mars 2015
Georgien – Tyskland 0-2
Skottland – Gibraltar 6-1
Nordirland – Finland 2-1
Rumänien – Färöarna 1-0
Albanien – Armenien 2-1
Portugal – Serbien 2-1
Ungern – Grekland 0-0
Irland – Polen 1-1

28 Mars 2015
Kazakstan – Island 0-3
Tjeckien – Lettland 1-1
Azerbajdzjan – Malta 2-0
Kroatien – Norge 5-1
Bulgarien – Italien 2-2
Holland – Turkiet 1-1
Andorra – Bosnien 0-3
Belgien – Cypern 5-0
Israel – Wales 0-3

27 Mars 2015
Makedonien – Vitryssland 1-2
Slovakien – Luxemburg 3-0
Spanien – Ukraina 1-0
England – Litauen 4-0
Slovenien – San Marino 6-0
Schweiz – Estland 3-0
Liechtenstein – Österrike 0-5
Moldavien – Sverige 0-2
Montenegro – Ryssland – Matchen avbröts och UEFA dömde Ryssland som vinnare

16 November 2014
Holland – Lettland 6-0
Belgien – Wales 0-0
Cypern – Andorra 5-0
Azerbajdzjan – Norge 0-1
Bulgarien – Malta 1-1
Italien – Kroatien 1-1
Israel – Bosnien 3-0
Tjeckien – Island 2-1
Turkiet – Kazakstan 3-1

15 November 2014
Luxemburg – Ukraina 0-3
England – Slovenien 3-1
San Marino – Estland 0-0
Österrike – Ryssland 1-0
Moldavien – Liechtenstein 0-1
Montenegro – Sverige 1-1
Spanien – Vitryssland 3-0
Schweiz – Litauen 4-0
Makedonien – Slovakien 0-2

14 November 2014
Georgien – Polen 0-4
Tyskland – Gibraltar 4-0
Skottland – Irland 1-0
Grekland – Färöarna 0-1
Ungern – Finland 1-0
Rumänien – Nordirland 2-0
Portugal – Armenien 1-0
Serbien – Danmark 1-3

14 Oktober 2014
Tyskland – Irland 1-1
Polen – Skottland 2-2
San Marino – Schweiz 0-4
Färöarna – Ungern 0-1
Finland – Rumänien 0-2
Grekland – Nordirland 0-2
Danmark – Portugal 0-1
Serbien – Albanien 0-0
Gibraltar – Georgien 0-3

13 Oktober 2014
Kazakstan – Tjeckien 2-4
Island – Holland 2-0
Lettland – Turkiet 1-1
Andorra – Israel 1-4
Bosnien – Belgien 1-1
Wales – Cypern 2-1
Kroatien – Azerbajdzjan 6-0
Malta – Italien 0-1
Norge – Bulgarien 2-1

12 Oktober 2014
Ukraina – Makedonien 1-0
Estland – England 0-1
Österrike – Montenegro 1-0
Ryssland – Moldavien 1-1
Sverige – Liechtenstein 2-0
Litauen – Slovenien 0-2
Vitryssland – Slovakien 1-3
Luxemburg – Spanien 0-4

11 Oktober 2014
Irland – Gibraltar 7-0
Skottland – Georgien 1-0
Rumänien – Ungern 1-1
Armenien – Serbien 1-1
Albanien – Danmark 1-1
Finland – Grekland 1-1
Nordirland – Färöarna 2-0
Polen – Tyskland 2-0

10 Oktober 2014
Lettland – Island 0-3
Holland – Kazakstan 3-1
Turkiet – Tjeckien 1-2
Belgien – Andorra 6-0
Cypern – Israel 1-2
Wales – Bosnien 0-0
Bulgarien – Kroatien 0-1
Italien – Azerbajdzjan 2-1
Malta – Norge 0-3

9 Oktober 2014
Vitryssland – Ukraina 0-2
Makedonien – Luxemburg 3-2
Slovakien – Spanien 2-1
England – San Marino 5-0
Litauen – Estland 1-0
Slovenien – Schweiz 1-0
Liechtenstein – Montenegro 0-0
Moldavien – Österrike 1-2
Sverige – Ryssland 1-1

9 September 2014
Kazakstan – Lettland 0-0
Azerbajdzjan – Bulgarien 1-2
Kroatien – Malta 2-0
Norge – Italien 0-2
Tjeckien – Holland 2-1
Island – Turkiet 3-0
Andorra – Wales 1-2
Bosnien – Cypern 1-2

8 September 2014
Ryssland – Liechtenstein 4-0
Österrike – Sverige 1-1
Montenegro – Moldavien 2-0
Luxemburg – Vitryssland 1-1
Spanien – Makedonien 5-1
Ukraina – Slovakien 0-1
Estland – Slovenien 1-0
San Marino – Litauen 0-2
Schweiz – England 0-2

7 September 2014
Danmark – Armenien 2-1
Georgien – Irland 1-2
Ungern – Nordirland 1-2
Färöarna – Finland 1-3
Grekland – Rumänien 0-1
Tyskland – Skottland 2-1
Gibraltar – Polen 0-7
Portugal – Albanien 0-1

Ej spelade matcher:

3 September 2015
Azerbajdzjan – Kroatien
Bulgarien – Norge
Italien – Malta
Tjeckien – Kazakstan
Holland – Island
Turkiet – Lettland
Belgien – Bosnien
Cypern – Wales
Israel – Andorra

4 September 2015
Georgien – Skottland
Tyskland – Polen
Gibraltar – Irland
Färöarna – Nordirland
Grekland – Finland
Ungern – Rumänien
Danmark – Albanien
Serbien – Armenien

5 September 2015
Luxemburg – Makedonien
Ukraina – Vitryssland
Estland – Litauen
San Marino – England
Ryssland – Sverige (sänds i kanal 5 med matchstart 18.00)
Österrike – Moldavien
Montenegro – Liechtenstein
Schweiz – Slovenien
Spanien – Slovakien

6 September 2015
Lettland – Tjeckien
Turkiet – Holland
Wales – Israel
Malta – Azerbajdzjan
Norge – Kroatien
Italien – Bulgarien
Bosnien – Andorra
Cypern – Belgien
Island – Kazakstan

7 September 2015
Armenien – Danmark
Albanien – Portugal
Polen – Gibraltar
Irland – Georgien
Skottland – Tyskland
Finland – Färöarna
Nordirland – Ungern
Rumänien – Grekland

8 September 2015
Vitryssland – Luxemburg
Makedonien – Spanien
Slovakien – Ukraina
England – Schweiz
Litauen – San Marino
Slovenien – Estland
Liechtenstein – Ryssland
Moldavien – Montenegro
Sverige – Österrike (sänds i kanal 5 med matchstart 20.45)

8 Oktober 2015
Georgien – Gibraltar
Irland – Tyskland
Skottland – Polen
Ungern – Färöarna
Nordirland – Grekland
Rumänien – Finland
Albanien – Serbien
Portugal – Danmark

9 Oktober 2015
Makedonien – Ukraina
Slovakien – Vitryssland
Spanien – Luxemburg
England – Estland
Slovenien – Litauen
Schweiz – San Marino
Liechtenstein – Sverige (sänds i kanal 5 med matchstart 20.45)
Moldavien – Ryssland
Montenegro – Österrike

10 Oktober 2015
Island – Lettland
Kazakstan – Holland
Azerbajdzjan – Italien
Norge – Malta
Kroatien – Bulgarien
Tjeckien – Turkiet
Andorra – Belgien
Bosnien – Wales
Israel – Cypern

11 Oktober 2015
Färöarna – Rumänien
Finland – Nordirland
Grekland – Ungern
Armenien – Albanien
Serbien – Portugal
Tyskland – Georgien
Gibraltar – Skottland
Polen – Irland

12 Oktober 2015
Österrike – Liechtenstein
Ryssland – Montenegro
Sverige – Moldavien (sänds i kanal 5 med matchstart 18.00)
Vitryssland – Makedonien
Luxemburg – Slovakien
Ukraina – Spanien
Estland – Schweiz
Litauen – England
San Marino – Slovenien

13 Oktober 2015
Lettland – Kazakstan
Holland – Tjeckien
Turkiet – Island
Belgien – Israel
Cypern – Bosnien
Wales – Andorra
Bulgarien – Azerbajdzjan
Italien – Norge
Malta – Kroatien